Előzmények
A Főnix Újrakezdő Nők Országos Egyesülete 2000 februárjában alakult. Elsődleges célja volt, a nők munkához segítése, és az önkéntes munkavégzők tevékenységének elismerése, elismertetése. A mai „Nagyasszonyok” a munkájuk, az önzetlen segítésük, ez által értékteremtésükkel váltak igazán naggyá kicsiny országunkban, és határainkon túl is. Azok az értékek, kincsek, amelyeket a kistelepüléseink rejtenek, Ő általuk kerültek, kerülnek napvilágra. A rég elfelejtett dalok, használati tárgyak, népszokások, ezek felelevenítése, bemutatása és tovább adása a mai generáció számára, éppúgy megtalálható, mint a természet és a környezet védelme.
2000. és 2006. között mintegy 200 fő részesült „Nagyasszonyi” kitüntetésben. Ez a végzett munka erkölcsi elismerése, sokszor az egyedüli. Hisz olyan asszonyok kapták, akik több évtizeden át, önzetlenül dolgoztak településükön. Vezettek énekkart, különböző egyesületeket, klubokat, végeztek egyházi, karitatív munkát, összetartották a közösségeket. Sokszor még köszönetet sem kaptak érte.
Ez az elismerés, a sok hasonló elhivatottal történő tapasztalatcsere, ahhoz is új erőt adott, hogy érdemes folytatni. Az országos egyesület megszűnéséig, Somogy megyében ekkor már több mint 70 fő kapott kitüntetést. A tagcsoport úgy döntött, hogy ezt a csapatot nem engedi, hogy szétszóródjon, ezért 2007. március 3-án megalakult 21 fővel a FŐNIX Somogyi Nagyasszonyok Egyesülete.
Köszönet illeti Dr. Bottáné Gajdon Nárciszt, alapító elnököt, aki felismerte, hogy ezeknek az egyszerű, sokszor kétkezi munkából élő asszonyoknak milyen sokat számít ez az elismerés.
Ország-világ előtt harcolt a nők, elsősorban a falvakban élők élet és munkakörülményeinek javítása, jobbítása érdekében. Az Ő eszmeiségét követve, működik az egyesület, amely ma már nem csak Somogy megyében ismeri el a munkát, hanem Tolna, Baranya és Zala megyében élő, dolgozó tagjai is vannak.