Főnix
Egyesülete
Somogyi Nagyasszonyok
A család, az anyai szerep és
női értékek elismerése
Népi értékeink felkutatása, megőrzése, megmutatása
Hagyományok életre keltése, felidézése, ápolása, továbbadása
Főnix Nagyasszonyok
2016.
Főnix Nagyasszonyok
2015.
Főnix Nagyasszonyok
2014.
Főnix Nagyasszonyok
2013.
Főnix Nagyasszonyok
2012.
Főnix Nagyasszonyok
2011.
Főnix Nagyasszonyok
2010.
Főnix Nagyasszonyok
2009.
Főnix Nagyasszonyok
2008.
Főnix Nagyasszonyok
2007.
FŐNIX Nagyasszonyok 2018. évben végzett tevékenysége
Az idei esztendő is, hasonlóan az elmúlt évekhez, esemény dús volt.
Január hónapban a Kaposfüredi Szőlősgazdák Egyesületének meghívására átadtuk a „Nagyasszonyok bora” díjat.
Február hónapban együtt ünnepeltük az Együtt Patalomért Egyesülettel a 15 éves évfordulót.
Áprilisban a Költészet napján Csurgón együtt ünnepeltünk a térség verskedvelőivel. Még ebben a hónapban közgyűlést tartottunk, ahol beszámoltunk az elmúlt év tevékenységeiről, és meghatároztuk az idei évi teendőket.
Június 1.-én csapatépítő tréninget tartottunk Zamárdiban. Egyik tagunk meghívását elfogadva. Nem csak gyönyörködhettünk a Balatoni panorámában, hanem finom rétessel is várt bennünket.
Július hónapban a már rendszeressé vált Deseda parti pitniken vettünk részt, a Kaposfüredi Szőlősgazdák meghívására. Meg ebben a hónapban, Birjánban voltunk vendégek a Töltöttpaprika főzőversenyen.
Augusztus hónapban, Nagyszakácsiban Pogácsasütő versenyen vettünk részt, ahol külön díjat nyertünk. Az elnökség leegyeztette az idei nagyasszonyi gála helyszínét, ami az idei évben Letenye lesz.
Szeptember 22.-én Letenyén tartottuk díjátadó ünnepségünket. A délelőtt hivatalos programot a finom ebéd elfogyasztása után, a hely civilszervezett által szervezett szüreti felvonuláson vettünk részt. Az idő nem igazán kedvezett, de végére még a nap is kisütött.
Október hónapban 4 napot töltöttünk Erdélyben, ahol nem csak Gyulafehérvárral és környékével ismerkedtünk, hanem nagyasszonyi díjátadásra is sorkerült. A néphagyományokat több évtizede ápoló, és továbbvivő lelkes vezető Szabó Julianna részesült az elismerésben.
December hónapban az elnökséggel áttekintettük az évet, és terveztük a következő évi várható feladatokat.
FŐNIX 2017. évi eseménynaptár
január 18. Nagyasszonyok bora díjátadó Kaposfüred
január 28. Olga néni temetése
március 2. Böhönye elnökségi ülés
március 3. Kaposvár közgyűlés
április 8. Nagyatád Költészet-nap
április 26. Böhönye elnökségi ülés
május 17. Patalom elnökségi ülés
május 23.-24. Eger kirándulás
július 1. Kaposfüredi Szőlősgazdáknál vendégségben
július 13. Kaszó csapatépítés
július 29. Birján Töltöttpaprika főzőverseny
augusztus 5. Nagyszakácsi pogácsasütő verseny
augusztus 16. Kaposvár elnökségi ülés
szeptember 17. Kaposvár elnökségi ülés
október 8. Magyaratád Nagyasszonynap
október 13-15. Ukrajna - Nagybereg nagyasszonyi díjátadás
december 8. Kaposvár elnökségi ülés
Beszámoló a 2016. évben végzett tevékenységről
Az elmúlt évben kevesebb programot tudtunk megvalósítani, mivel központi támogatást /NEA/ már 2. éve nem kaptunk. De úgy érezzük, hogy tartalmas együttléteink voltak.
Január hónapban Kaposfüreden a helyi Szőlősgazdák borversenyén megválasztásra került a „Nagyasszonyok” bora. Elnök asszony adta át a díjat. Ennek a rendezvénynek lesz a folytatása egy nyári Deseda parti kirándulás, a nyertes boros gazdához. A két egyesületet több éves kapcsolat fűzi össze. Egymás rendezvényeit látogatjuk, támogatjuk.
Február hónapban elnökségi ülést tartottunk. Előkészítettük a közgyűlést, megbeszéltük a 2016. évi munkatervet.
Március 9.-én tartottuk közgyűlésünket Kaposváron az AGORA-ban. Ez a rendezvény is mindig közel azonos időpontban zajlik, Nőnaphoz közel, illetve a megalakulásunk évfordulója is ekkor van. A helyszínt és időpontot igyekszünk úgy megválasztani, hogy a többségnek jó legyen. Ennek a kettős célnak Kaposvár, mint megyeszékhely nagyon megfelel. Az AGORA-t pedig ingyen megkapjuk, hisz velük is együttműködési megállapodásunk van. A hivatalos részt követően nagyon jó hangulatban töltöttünk még el időt, hisz olyan rég volt az utolsó találkozásunk. Mindenki elmondta, hogy mivel töltötték a téli hónapokat, volt aki még bemutatót is tartott az általa készített kézimunkákból.
Április 9.-én Várdán tartottuk a Költészet napi rendezvényünket, amelynek házigazdája Rónai Csabáné nagyasszonyunk volt. Nem csak nagyasszonyaink mondták el kedves verseiket, de helyi iskolások, és idősebbek is. A helyi nyugdíjas klub színvonalas műsorral örvendeztette meg a jelenlévőket. Az ebédet követően megtekintettük a falu nevezetességeit. Először a Szász Endre kúriába látogattunk. Ahol a művész alkotásait néztük meg, majd a felbecsülhetetlen értékű múzeumba kalauzolt bennünket a művész özvegye. Ezt követően megnéztük az origami kiállítást, a régi posta épületből kialakított a régmúltat időzően berendezett iskolát. Sétánkat folytattuk a kicsi, de nagyon hangulatos falu megtekintésével. A madárpark, a játszótér, az eredeti állapotba helyre állított régi épületek, mind-mind egy-egy gyöngyszem. Köszönjük ezt az élményt.
Májusban elnökségi ülést tartottunk, ahol a nyári programokat pontosítottuk.
Június 17.-én Bársony-malomban találkoztunk. Egy varázslatos vadászházban, Vése és Segesd között félúton, az erdő közepében. Egy tó partján, ahol csend és madárcsicsergés, kiépített sétaút, és csodás idő. Ezt megkoronázandó egy igazi bográcsozással, ahol a szakácsok természetesen a férjek voltak. A finom pogácsák, sütemények után jöhetett a kártyaparti, vagy csak ülni a tóparton. Mindenki nagyon jól érezte magát, nehezen indultunk haza.
Július 30.-án került sor a kaposfüredi pince-partira. A házigazdák és az egyesület tagjai már a faluban vártak bennünket, és együtt mentünk a hegyre. A házigazdák finom pálinkával, pogácsával kínálták a csapatot. Természetesen a többi jelenlévő szőlőjét is megnéztük, illetve lesétáltunk a Deseda partra.
Mire visszaértünk már elkészült a finom ebéd is. Jó kedvűen anekdotáztunk, énekeltünk. Mivel mindenki kocsival volt, így házigazdánktól egy-egy üveg bort kaptunk ajándékba, amelyet mindenki maga palackozhatott.
De itt még nem ért véget a napunk, mert meghívásunk volt Birjánba, a „Töltött paprika fesztiválra”. Nem utolsó sorban az októberi nagyasszony nap helyszínét is megtekintettük, és megbeszélést tartottunk Szabó Katival, nagyasszonyunkkal és Novreczky János polgármester úrral. Nagyon színvonalas rendezvényen vehettünk részt, jó hangulat, vidám emberek, finom ételek. Késő éjszaka értünk haza.
Augusztus 6.-án, mint már több éven át, Nagyszakácsiba indultunk a pogácsasütő versenyre. Elnök asszonyunk más elfoglaltsága miatt nem tudott velünk tartani, csak izgult, hogy most nélküle hogyan boldogulunk. De mindenki hétpróbás sütő-főző gazdaasszony, így az eredmény sem maradt el. Szoros mezőnyben Márti lilahagymás pogácsája 3. helyezést ért el. Egy jó hangulatú napot töltöttünk ismét együtt. Sok régi ismerőssel találkozhattunk, a színpadon könnyed műsorok. Felüdülés volt a mindennapok taposómalma után. Már úgy köszöntünk el egymástól: Jövőre-veled ugyan itt!
Szeptember 4.-én verőfényes napra ébredtünk, és ez jó jel volt, hisz Kőröshegyre indultunk, hogy találkozhassunk a Balaton parton élő nagyasszonyainkkal. Házigazdánk Gombainé Szabó Etelka nagyasszony izgalommal várta csapatot. Csodálatos panorámában lehetett részünk, hisz a Völgyhíd magasságában voltunk, ahonnan a Balatonba láthattunk, illetve egészen Tihanyig. Aki most volt először, nem győzött a látvánnyal betelni. Az árnyas fák alatt, a hűs teraszon a délelőttöt az irodalomnak, az írogató nagyasszonyaink műveinek szenteltük. Fülöp Tiborné, Eta néni, aki nem mellesleg 83 éves, a régmúlt időket megidéző könyvét hozta el. Hosszú Lászlóné, Valika, verseiből olvasott fel. Varsányi Gyuláné, Márti, szülőfaluja, Alsómocsolád történetét dolgozta fel. Nagyon tartalmasan és gyorsan telt az idő. De főszakácsunk Rónai Csaba sem tétlenkedett. Olyan csülökpörköltet főzött, hogy mind a tíz újunkat megnyaltuk utána. A délutánt kötetlen beszélgetéssel töltöttük, és lélekben már készültünk a következő találkozásra.
Szeptember 13.-án reggel 5 órakor izgatottan álltunk Kaposváron az OBI parkolójában. Ennek oka pedig, hogy indultunk Kárpátaljára, ahol még senki nem járt közülünk. A Rákóczi Szövetséghez benyújtott pályázatunk volt sikeres, és nyertünk az úti költségre 100.000 Ft-ot. De ez csak úgy volt elegendő, hogy a Birjáni Önkormányzat buszával mentünk, amelyért csak önköltségi árat fizettünk. A szállás költséget, étkezést, idegenvezetést, mindenki maga finanszírozta. Az út gyorsan telt, szinte észre sem vettük, máris Bereksuránynál, a határnál voltunk. Hát az átkelés az nem éppen uniós volt. Közel 4 órát álltunk. Hol áram nem volt, hol ügyintéző. Idegenvezetőnket is jól megvárakoztattuk, aki Berekszászon várt bennünket.
Az év legrangosabb eseményére október 16.-án került sor Birjánban. Ekkor volt az új Nagyasszonyoknak a kitüntetés átadása. A Somogyi újjá alapítás óta ez volt a 10. alkalom. Az idei évben 6 fő lépett a tagjaink közé. Mindannyian több évtizede végeznek díjazás nélkül kiemelkedő társadalmi munkát. Civilszervezetek vezetőiként, szolgálva egy-egy települést, annak közösségeit.
Kitüntettek:
Jakabné Jakab Katalin Eger
Kovács Margit Berzence
Pósa Ilona Szerbia
Salamon Györgyné Marcali
Selmeczi Imréné Csokonyavisonta
Tóth Gáborné Dombóvár
Az ünnepségen színvonalas műsort adtak a helyi csoportok, illetve a Szerbiából és Csokonyavisontáról érkezett fellépők. Sinku Pálné pécsi nagyasszonyunk Várnai Zseni egy versével köszöntötte a megjelenteket. Az átadó ünnepséget megtisztelték jelenlétükkel, Tóth Bertalan és Szakács László országgyűlési képviselő urak, és Novreczky János úr, Birján község polgármestere.
Az ünnepélyes részt követően került sor a fogadásra. A házigazdák vállalták magukra a megvendégelést, igazi töltött káposztát kaptunk, a süteményekről a „régi” nagyasszonyaink gondoskodtak. Köszönet a pazar vendéglátásért. Mielőtt haza indultunk volna, megtekintettük a falu nevezetességeit, a városi színvonalú templomteret, a gondozott köztereket, emlékművet, és az egész gondozott kis falut. Jó szívvel gondolunk vissza erre a rendezvényre is.
Idei utolsó elnökségi ülésünket december 28.-án tartottuk Kaposváron. Meghatároztuk a 2017. év programjait, a pályázati lehetőségeket, kiemelten a NEA működési és szakmai pályázatait.
Összességében elmondhatjuk, hogy sokszínű, változatos programokat kínáltunk tagságunk, pártoló tagjaink, és minden érdeklődő számára az elmúlt évben. Ezt szeretnénk folytatni 2017.-ben is.
2015. évi programtervezet
Január 24. Az egyesület közhasznúsága - Györfi Gyula előadása Kaposvár
Január 24. Borverseny - Kaposfüredi Borosgazdák
Január 27. Elnökségi ülés - Böhönye
Február 28. Szervezetépítés - Farnady Judit előadása Kaposvár
Március 4. Elnökségi ülés - közgyűlés előkészítés Böhönye
Március 7. Közgyűlés Kaposvár
Március 15. Közös koszorúzás Csúzán
Március 21. Kirándulás Ausztria - Kittse csokigyár
Április 11. Költészet napja Böhönye
Május 9. Veszprém Gizella-napokon részvétel
Május 16. Elnökségi ülés és Dombóvár-Gunaras csapatépítés
Június 6. Sportnap - Nemesdéd
Július Határon-túliakkal kapcsolattartás (pályázat függvénye)
Július 31. Elnökségi ülés - Nagyasszonyi pályázat kiírása; Nagyszakácsi pogácssütés
Augusztus 27. Elnökségi ülés, konferencia előkészítése
Szeptember 12. Konferencia: A nők helyzete a XXI. században (szakmai pályázat)
Szeptember 16. Elnökségi ülés Nagyasszonyi pályázat elbírálás
Szeptember 26. Csúza főzőverseny
Október 17. Közgyűlés; Nagyasszonynap.
Egy kellemes nap Dombóváron 2015.06.26
A FŐNIX Nagyasszonyok éves programjának elérkezett egy újabb időpontja, június 26-a: Nagyasszonyok kirándulása Dombóvárra! Ekkor, pénteken 10 órára 24 vendég érkezett Varsányiék, azaz Márta Nagyasszony gunarasi nyaralójába: FŐNIX Nagyasszonyok és hármójuk férje, mint autóvezető! Akik vonattal érkeztek, azokat a házigazda a helyszínre szállította, majd délután vissza az állomásra. Csodálatos volt az idő, pedig a hét előző napjain esett is, hideg is volt. A vezetőség teljes létszámmal képviseltette ott magát, így vezetőségi ülést is tudtunk tartani. Főtt a vegyes pörkölt, a krumpli körítésnek és finom volt az uborkás savanyúság! A pékség kenyerét mindenki igazán finomnak találta, ami nem fogyott el, gazdára is talált a társaságban! A délután is jó hangulatban, vidáman telt, éppen úgy, mint a mindenkori összejöveteleinken szokásos! Akik tettek egy rövid sétát Gunarason, elmesélték a többieknek a látottakat! Különösen a szálloda pazar berendezése nyerte meg a tetszésüket! Sajnálhatja, aki nem volt velünk. Képek itt!
Költészet napja 2015.04.11.
Április 11.-én Böhönyén került sor az egyesület "Költészet napja" rendezvényére, amit az ottani nagyasszony: Tóth Mihályné szervezett meg. Megnyitója után a közel 100 megjelentet köszöntötte az egyesület elnöke: Porkoláb Lászlóné, Halászi Attiláné titkár röviden bemutatta az egyesületet. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével a település polgármestere: Zsoldos Márta Piroska is, aki a község történetéről, nevezetességeiről is beszélt. A műsort az óvodások néptánc-csoportja kezdte, nagyon szépek, ügyesek voltak. Több nagyasszonyunk és hozzátartozójuk mondta el kedvenc verseit, és a helyi versfaragók is bemutatkoztak alkotásaikkal. Színvonalas, jó hangulatú, sikeres rendezvény volt. Képek itt!
Közgyűlés 2015.03.07.
Újabb 5 évre szavazott bizalmat a tagság az egyesület elnökségének. Az elnök továbbra is Porkoláb Lászlóné, a tagok: Halászi Attiláné, Tóth Mihályné, Grofsics Jánosné, Szlávecz Jánosné, Varsányi Gyuláné, Gombainé Szabó Etelka. A felügyelő bizottság elnöke: Rónai Csabáné, tagok: Farkas Józsefné és dr. Máthé Albertné.
A választást megelőzően értékeltük az elmúlt évet, éveket. Minden hozzászóló elismerően nyilatkozott a végzett munkáról. A változatos, értékes programokról, a szervezésről. Megköszönve az elnökségnek az áldozatos munkáját.
A megválasztást követően arról szólt az elnök asszony, hogy igyekszünk az elkövetkező időszakban folytatni a már megkezdett munkát, a már megszokott színvonalon. Látva az idei program tervezetet, ehhez nem fér kétség. Képek itt!
Október 15. a Falusi Nők Világnapja. Ezt a napot - 1996-ban egy genfi alapítvány kezdeményezte. Azzal a céllal, hogy elismerje azoknak a nőknek a munkáját, akik hosszú éveken keresztül társadalmi munkát végeztek lakóhelyükön.
A genfi ötlet nyomán hazai hagyományokra építve, saját programot indított az inárcsi székhelyű FŐNIX Újrakezdő Nők Egyesülete, Dr Bottáné Gajdon Nárcisz elnök vezetésével. A „Mai Nagyasszonyok’’ mozgalom, Nagyasszony Elismerési Cím adományozását tűzte ki célul.
Ez az egyesület lett országossá, lehetőséget biztosítva minden magyar nőnek, asszonynak, hogy a cím birtokosává válhasson. 2000-ben , az akkori Somogy Megyei Közgyűlés, Dr. Gyenesei István elnökségével, csatlakozott a mozgalomhoz.
2003-ban megalakult a Főnix Újrakezdő Nők Országos Egyesületének Somogyi Tagcsoportja, közel 70 fővel. 2000. és 2006. között több mint 200 asszony részesült „Nagyasszonyi” elismerésben. 2006-ban megszűnt az országos egyesület.
A somogyi tagcsoport úgy döntött, nem engedi, hogy a már megválasztatott Nagyasszonyok által végzett értékes munka, a feledés homályába vesszen, így 2007. március 3-án megalakította a FŐNIX SOMOGYI NAGYASSZONYOK EGYESÜLETÉT.
A mozgalom céljai:
- Elismerést adni azoknak a legkiválóbb önkéntes társadalmi munkát végző nőknek, akiknek példája ösztönző hatással lehet az egész társadalomra annak érdekében, hogy mind többen vegyenek részt közösségük megtartásában, megerősítésében.
- Felhívni a mindenkori illetékesek figyelmét arra a méltatlan gyakorlatra, hogy a női értékteremtő tevékenységeket nem részesítik az őket megillető, - a férfiakéval azonos - társadalmi elismerésben.
Az egyesület legnagyobb ereje a pártmentes szellemiség. Ezért tudja soraiba fogadni mindazokat, akik bármely politikai elkötelezettségük mellett, akarnak és képesek a meghatározott célokért együttműködni.
A „Mai Nagyasszonyok’’ mozgalom, nagy örömet okoz tagjai számára, immár hetedik éve. Elismerést és megbecsülést nyújt önzetlen közösségi munkájukért. Az avatási ünnepély méltó keret a cím adományozására, módot ad arra, hogy sok példamutató közösségi tevékenységet végző hölgyet ismerhetünk meg.
Mozgalmat kiterjesztettük Baranya, Tolna, és Zala megyére is. Eddig hét alkalommal került megrendezésre a Nagyasszonyi kitüntetések átadása.
A szervezet megalakulásakor az alapszabályzatba rögzítésre kerültek a főbb működési területek és célok. Szép, nemes, de rendkívül nehéz feladatra vállalkozott az egyesület.
Köszönet a munkáért a Nagyasszonyoknak, tiszteletbeli tagoknak, támogatóknak.
Porkoláb Lászlóné
Elnök